Pietro Zorza „Dziękuję, że odpowiedzieliście na moje wezwanie"Ivanka w Szkocji
Glasgow – 9. czerwca: o 1100 rano otrzymaliśmy telefon. Ojciec Josip żartując powiedział mi po angielsku: „Przybywamy. Wyjedź nas powitać. Jesteśmy 40 mil od Glasgow!”. Zapytałem czy Ivanka czuje się dobrze po 2 tysiącach mil jazdy z Cisterna d’Asti, gdzie kilka dni wcześniej zatrzymali się z don Carlo. Zgodziliśmy się spotkać za godzinę na stacji w Hamilton Park.
Wyprzedzili mnie o kilka minut. Zauważyłem, że wszyscy są szczęśliwi, może z zakończenia długiej podróży. Do końca dnia gościliśmy w domu pani doktor Donnachie w Wishaw.
Opowiadali o podróży; przystanku w Cisterna d’Astri i potem w Nicei; o chrzcie chorwackiego dziecka we Francji i o tym jak udało im się wjechać do Francji bez wizy. W ten sposób dowiedziałem się, że muszę zdobyć wizę dla Rajko i Ivanki, żeby mogli pojechać do Lourdes. Oni odpoczywali a ja pytałem tu i tam; w Edynburgu jest francuski konsulat, który załatwi wszystko w kilka minut!

Następnego dnia, we wtorek, mieliśmy spotkanie w szkole podstawowej św. Franciszka z Camelon. Była to nagroda za ich szlachetność w ich relacjach ze wspólnotą włoską.
Dyrektor szkoły witał nas z wielką satysfakcją. Gdy Ivanka spostrzegła wszystkie te siedemset dzieci siedzących na podłodze w korytarzu, traci wszelkie opory i zgadza się odpowiedzieć na wszystkie pytania dzieci. Mieliśmy zamiar pozostać tam tylko przez pół godziny ale byliśmy tam przez dwie godziny, ku zadowoleniu wszystkich. Z pomocą ojca Josipa, który zna włoski i chorwacki, i nauczycielki Vanucci, która zna angielski i włoski wysłuchujemy ogromnej ilości informacji o objawieniach Matki Bożej Ivance, od koloru Jej oczu do objęcia Ivanki przez jej matkę w raju cztery razy, pocałunek i końcowe objęcie przez Matkę Bożą i o przywileju jaki ma Ivanka widząc Matkę Bożą każdego 25. czerwca do końca swego życia!
Przed obiadem idziemy do sióstr w Falkirk: kilka odpowiedzi Ivanki pozostawia zakonnice pełne radości z poznania sekretów nieba.

Po południu jesteśmy w Aberfoyle. Zatrzymujemy się przed małym kościółkiem, który chcemy ofiarować Królowej Pokoju z Medziugorja. Modlimy się razem za wspólnotę włoską. Wieczorem po Mszy św. zorganizowanej przez włoską wspólnotę z Wishaw, Ivanka wyjaśnia obecnym, którzy witają ją z wielką radością, główne przesłania Matki Bożej. Zapytany Rajko wyraża swe uczucia dotyczące ich ślubu: „Małżeństwo to nieustanna szkoła, gdzie my jesteśmy uczniami a Jezus nauczycielem”.

Następnego dnia doktor Donnachie zabiera ich do kliniki i obojgu pozwala posłuchać bicia serca ich dziecka i upewnia ich, że poród będzie w obrębie pierwszych dwóch tygodni listopada; Ivanka jest w najlepszym zdrowiu!

Z Biskupem Devine
Motherwell – w czwartek rano po wizycie u chorego księdza i biskupa Thompson, powracającego do zdrowia po ważnej operacji żołądka, jedziemy odwiedzić biskupa diecezji Motherwell.
Długo rozmawiamy. Biskup chce wiedzieć wiele rzeczy od Ivanki. Czytał i oglądał program BBC o Medziugorju. W sierpniu planował prywatnie odwiedzić miejsce objawień. Były dwa ważne momenty w czasie tej wizyty. Pierwszy, gdy biskup wyraził swój pogląd na temat Medziugorja: „Próbę weryfikacji objawień widzę w owocach. Podczas gdy w Lourdes ludność lokalna jest najbardziej pogańska na świecie mając prawdziwe objawienia, o Medziugorju dowiaduję się, że wielu ludzi podjęło drogę prowadzącą do świętości”. Drugi, gdy biskup zapytał Ivankę jakie są trzy najważniejsze rzeczy jakie powinien zrobić będąc w Medziugorju, a widząca odpowiedziała: „Idź do kościoła, uklęknij przed Panem i proś dobrego Ojca o to, co masz czynić jako biskup”.

W Glasgow – w domu państwa Saverians, po Mszy św. i spotkaniu z włoską wspólnotą, zauważyliśmy, że Ivanka jest oczarowana plakatami dzieci Trzeciego Świata. Ociąga się tak długo i z takim zamyśleniem, że Ojciec Przełożony nie może zrobić jej większej przyjemności jak podarować jej wszystkie, których pragnie!
W Saltcoats – w piątek pani Piacentini daje Ivance i Tamarze niespodziewany podarunek: „Nie sądzę, abyście wy mężczyźni – powiedziała do naszych trzech księży – rozumieli nasze potrzeby” i zabiera dwie dziewczyny do fryzjera. W Lourdes Ivanka przyznała mi, że ten gest sprawił jej wiele przyjemności!
W Greenock – Rajko opowiada o swojej zmianie: „Trzy miesiące po pierwszych objawieniach, tak jak inni moi przyjaciele, byłem bardzo sceptyczny, ale przez przypadek znalazłem się w miejscu objawień i doświadczyłem czegoś, czego nie mogę opisać. Potem zabrałem tam również moich przyjaciół. Obecnie czuję się jak jeden z was, który żyje w bogactwie i nie jest przygotowany do zamiany miejsca z kimś z Trzeciego Świata – tak ja nie czuję się przygotowany do zamiany mojego obecnego życia z tym z przeszłości”.
Ivanka: „Nie chcę nikogo zmuszać, aby wierzył w to, o czym daję świadectwo… Główne przesłania dotyczą: pokoju, nawrócenia, modlitwy, postu. Aby podążać prawidłową drogą konieczne są modlitwa i post. Nie patrzcie na ilość modlitwy, ale wejdźcie sercem w tajemnice Naszego Pana. Matka Boża zaczęła prośbą o 7× Ojcze Nasz, potem trzy części Różańca codziennie i post o chlebie i wodzie dwa dni w tygodniu; ale z waszych uśmieszków widać, że mi nie wierzycie. A ja mówię wam, że Różaniec jest najsłodszą modlitwą na świecie! Ach, gdybyście tylko otworzyli się na Naszego Pana natychmiast zauważylibyście, jak wspaniałe jest Jego prowadzenie!

Matka Boża prosi nas także, aby rodziny wspólnie czytały i rozważały Biblię. Niestety, ludzie uważają się za inteligentnych i nie idą za Przewodnikiem niebieskim. Kilka razy Matka Boża powtórzyła nam, abyśmy byli ostrożni w tym świecie, gdzie wielu wierzy, że to życie się nigdy nie kończy; przeciwnie wszystko wkrótce przeminie! Musimy żyć jeden dla drugiego, szczególnie dla tych, którzy nie jedli przez cały dzień, przez tydzień, przez miesiąc…, przez lata: są oni naszymi prawdziwymi braćmi w Jezusie Chrystusie!
To wszystko! Nie wiem co jeszcze mogę powiedzieć z większą szczerością i prostotą: musimy mniej myśleć o tym życiu, a bardziej kierować się ku przyszłemu!”
W Perth – obecni są księża i ludzie z Inverness. Pewien ksiądz pyta, czy Matka Boża powiedziała coś o aborcji, a Ivanka odpowiada: „Do mnie nic! Ale nie mogę zrozumieć, jak rodziny mogą nie kochać dzieci i robić takie rzeczy!”

Dundee – Po obserwacji włoskiej wspólnoty na modlitwie w czasie Mszy, Ivanka powiedziała: „Matka Boża radzi – ale wątpię, żebyście to czynili – odmawiać każdego dnia 7× Ojcze Nasz i trzy części Różańca i klękać przed Najświętszym Sakramentem, gdyż widzę, że w waszej części świata trudnym się wydaje klęczeć w obecności Pana! Bóg nie chce nikogo zmuszać. On zaprasza. Jeżeli Go nie słuchacie, to nie jest Boga wina, jeżeli coś później się wydarzy.
Dotyczy to również dzieci: jeżeli my rodzice nie dajemy dobrego przykładu dzieciom, później narzekamy, że nic nie wychodzi; zapominamy o naszych winach!
Moim największym pragnieniem jest, abyśmy wszyscy weszli na prawidłową drogę i podążali nią, gdyż z Bogiem będziemy szczęśliwsi. Gdy byłam dzieckiem byłam szczęśliwa, a teraz, gdy jestem z Bogiem jestem jeszcze szczęśliwsza”. Zapytana o cierpienie widzącej Vicki Ivanka odpowiada: „Vicka żyje z bólem i ma ogromną cierpliwość i nigdy nie mówi, że jest chora: wszystko ofiarowuje za ludzkość! Będę się za was modlić, ale wy musicie wybrać prawidłową drogę”.

Z Kardynałem Gray’em
W poniedziałek rano kardynał Edynburga powiadamia nas, że pragnie się widzieć z Ivanką, ale ma wolne tylko pięć minut. Idziemy do niego zaraz po dziesiątej rano, a on zatrzymuje nas aż do południa. Od dłuższego czasu interesuje się objawieniami w Medziugorju, o których dowiedział się podczas transmisji w BBC i zwierza się Ivance, że chciał pojechać do Medziugorja, ale z powodu swojego zdrowia i dlatego, że jest kardynałem i musi respektować życzenia lokalnego biskupa nie może tam pojechać. „Jednak – mówi – wiem, że Papież ogłosił Rok Maryjny ze względu na orędzia Matki Bożej z Medziugorja!”. Na te słowa twarz Ivanki rozjaśnia się wielkim uśmiechem. Później kardynał kontynuuje: „Wiem, że prywatnie Papież akceptuje objawienia w Medziugorju…, gdyż prawdziwość tych objawień potwierdzają owoce…”.

W Ayr, we wtorek – jako, że jest to ostatnia okazja mówienia do wspólnoty włoskiej, po wystąpieniu ojca Josipa na temat religijnej sytuacji w Jugosławii i don Carlo na temat wydarzeń w Medziugorju, Ivanka bardzo pięknie podsumowuje główne orędzia Matki Bożej do dzisiejszej ludzkości. Tamara wszystko filmuje.
W środę ojciec Lucini towarzyszy nam podczas wizyty u sióstr klauzurowych w Glasgow. Są poruszone tym, co mówi Ivanka.
Wieczorem dwóch reprezentantów A.T. Mays, którzy zafundowali powrotny przelot dla Ivanki i Rajko wraz z ojcem McGlincy, zorganizowali ostatnie pożegnanie w kościele św. Dominika. Podczas tego spotkania, otwartego dla szkockiej oraz włoskiej wspólnoty kościół jest pełen wiernych.
W czwartek 18. czerwca żegnamy się z ojcem Josipem, don Carlo i Tamarą, którzy samochodem wracają do domu. Po południu jedziemy z Ivanką i Rajko do Manchester, gdzie spędzamy noc u ojca Bargin. Następnego dnia w towarzystwie dyrektora z Mancunii, Gerry McDonald, przybywamy do Lourdes.
Przed 25. czerwca Ivanka jest w domu. Matka Boża rozmawia z nią przez 14 minut! W orędziu z tego dnia, przekazanym przez Marię, Matka Boża mówi „…Dziękuję wam za to wszystko, co czynicie według moich intencji. Proszę was, pomagajcie Mi!…”.

Objawienie dane Ivance dnia 25. czerwca 1989 roku – nie myślcie tylko o pieniądzach!
Szwagier Ivanki powiedział nam, że Ivanka spodziewa się drugiego dziecka, i że w niedzielę wyjeżdża do Nowego Yorku wraz z mężem, aby przez dwa miesiące odpocząć trochę u wuja jej męża. Ivanka wyszła uśmiechnięta i z pomocą Giorgio powiedziała nam, czego Matka Boża chce od nas w objawieniu z 25. czerwca 1989 r.: „Mówi, abyśmy więcej się modlili, gdyż teraz każdy myśli tylko o pieniądzach i rzeczach materialnych, a mało o Bogu. W ubiegłym roku Matka Boża mówiła o piątej tajemnicy. Bazując na tym trzeba zawsze modlić się i nawracać. Nie modlić się mechanicznie i tylko powtarzać słowa modlitwy, ale modlić się sercem. Rodziny, którym sprawia to trudność lub zatraciły nawyk wspólnej modlitwy, muszą zacząć próbować razem się modlić. Musimy wspólnie się modlić w zjednoczonej rodzinie”. Maryja mówiła do niej o szóstej tajemnicy i prosiła, abyśmy więcej się modlili i mocniej wierzyli.

Objawienie z 25. czerwca 1990 roku
Ivanka urodziła swą córkę Kristinę w listopadzie 1989 r., a 14. czerwca 1990 r. urodziła syna Józefa – po chorwacku Josipa.
Ivanka miała coroczne objawienie. Po raz pierwszy kilkoro ludzi było obecnych – jej rodzina, jej ojciec i nasi Włosi ze Szkocji, doktor Donnachie z żoną. Matka Boża podziękowała Ivance, że wybrała ukryte życie rodzinne. Potem przywołała matkę Ivanki, która zmarła na astmę mając 38 lat. Już wcześniej Ivanka miała okazję spotkać swą matkę podczas objawień Maryi. Ale tym razem była ona piękniejsza niż zwykle i dziękowała córce, że uczyniła ją babcią po raz drugi. Potem Matka Boża rozmawiała z nią o piątej tajemnicy.

Orędzie na dziś:

25.07.2020 r. Medziugorje

Drogie dzieci! W tym niespokojnym czasie, gdzie diabeł zbiera żniwo dusz, by je do siebie przyciągnąć, wzywam was do wytrwałej modlitwy, abyście w modlitwie odkryli Boga miłości i nadziei. Dzieci, weźcie krzyż do rąk. Niech będzie dla was zachętą, aby miłość zawsze zwyciężała, w szczególny sposób teraz, gdy krzyż i wiara są odrzucone. Bądźcie odblaskiem i przykładem poprzez wasze życie, że wiara i nadzieja są wciąż żywe, i nowy świat pokoju jest możliwy. Jestem z wami i wstawiam się za wami przed moim Synem Jezusem. Dziękuję wam, że odpowiedzieliście na moje wezwanie.